logo

Меню

Фотографии


2016 1020162016 142016 182016 42016 282016 152016 192016 112016 22016 132016 272016 262016 72016 222016 242016 52016 232016 32016 172016 212016 62016 162016 202016 82016 122016 92016 25

Пошук

Лекторію "Музична вітальня" - 45 років!

 

  

На початку 80-х років у Костянтинівській музичній школі за ініціативою викладачів були організовані клуби за інтересами. Так з’явилися  «Клуб гітаристів» та «Клуб любителів класичної музики». З метою спілкування там регулярно збиралися люди зі спільними інтересами. Поєднувало всіх одне – любов до музики. Учасниками клубу міг стати будь-який бажаючий – двері клубів були відчинені для усіх.

 

 

 

 

 

 
     З 1971 року на базі клубу любителів музики почав свою роботу лекторій «Музична вітальня». Тематичні вечори лекторію пов’язані з видатними іменами, датами та подіями. Відтоді (за 45 років) в стінах школи мистецтв було прочитано десятки лекцій, проведено безліч бесід і концертів. Усі вони були цікавими для слухацької аудиторії будь-якого віку та рівня освіти, тому що при складанні програми лекторію завжди враховувались вікові особливості та інтереси слухачів.
     Просвітницька діяльність «Музичної вітальні» присвячена популяризації та пропаганді музичного мистецтва серед дітей, юнацтва та їх батьків. Музичний лекторій гідно виконує свою основну місію – долучає молоде покоління до шедеврів світової музичної культури, виховує любов до класичного мистецтва і народної музики, закладає основу гарного музичного смаку.
     Засновником і керівником лекторію стала викладач музичної літератури Лариса Олексіївна Юрко. Для неї музика стала не тільки спеціальністю, але й покликанням. Талановитий оратор, лектор високої виконавчої культури, блискучий ерудит, що вміє захопити і повести слухача своїми образними та емоційними розповідями про музику, музикантів та їх долі, визнаний автор цікавих творчих проектів. Широкий культурний кругозір Л.О.Юрко, різносторонні знання як у музиці, так і в області літератури, живопису, театру дозволили відобразити у її лекціях і бесідах цікаві теми, пов’язані з українською, російською та західною культурою.

 

 

     Чимале значення для діяльності Лариси Олексіївни мали численні поїздки до Європи. Їй пощастило побувати у Польщі, Німеччині, Австрії, походити по місцях, пов’язаних з життям видатних композиторів; представилась можливість побувати в найкращих музеях та картинних галереях Європи, відвідати концерти відомих виконавців, поспілкуватись з музикантами. Про свої враження вона розповідала на заняттях лекторію нам – вчителям, учням та їх батькам.
     Музичні вечори, що проводяться в лекторії, завжди якісь особливі – теплі, невимушені. Проходять вони у затишній обстановці та носять камерний характер. Простота викладу, щира інтонація, імпровізаційна подача матеріалу роблять виступи лекторів яскравими і надовго запам’ятовуються. У лекторію є свої переваги: можливість використання якісної фрагментарної музичної ілюстрації, прослуховування музики у виконанні кращих музикантів світу (запис), ознайомлення із репродукціями живописних та скульптурних портретів видатних майстрів, з друкованими виданнями про композиторів, можливість задати питання. А найголовніше – це гідність «живого» слова, «живої музики». (Це вам не радіо послухати, не телевізор подивитись, не в Інтернеті посидіти!)     
     Після лекцій, вже на уроках, учні обговорюють побачене, обмінюються думками про почуте в лекторії. Іноді вони надають слушні поради, або пропонують цікаві ідеї. Так формується активний слухач, який вміє цінувати музику та відрізняти хорошу музику від поганої.
     Цікавим явищем стала школа лекторської майстерності для учнів або «Гурток юного лектора». Творцем його теж стала Л.О.Юрко. Систематичні заняття гуртка відвідують 4-5 учнів старших класів. Разом із своїм керівником вони готують бесіди для своїх класів загальноосвітніх шкіл, допомагають проводити лекції в бібліотеці ім. М.Горького, та в школі мистецтв.

 

     Але спочатку вони вчаться ясно, чітко та зрозуміло висловлювати свої думки перед слухачами, вчаться бути наодинці із аудиторією своїх однолітків і не боятися її. На заняттях гуртка лектори-початківці дізнаються про секрети публічного ораторського виступу – про те, що мова лектора повинна бути живою і вільною, тобто красивою, що вона повинна бути культурною, грамотною та змістовною. Крім того, вона повинна бути цікавою, яскравою.  У розмові з аудиторією слід користуватися виразними засобами: голосом, дикцією (говорити треба голосно, виразно, переконливо); слідкувати за подихом, паузами, мімікою, жестами; вчитися налагоджувати контакт із слухачем «очами». Хорошому лектору усьому цьому доводиться вчитись усе життя.
     Зараз Л.О.Юрко знаходиться на заслуженому відпочинку, але лекторій «Музична вітальня» існує і сьогодні. Свою справу талановитий педагог передала своїй учениці – викладачу музично-теоретичних дисциплін, музикознавцю Дар’ї Романец. Традиція з пропаганди музичного мистецтва продовжується. Як і колись, ведеться робота в гуртку юного лектора, читаються лекції, проводяться бесіди для тих, хто прагне розширити свій кругозір, придбати нові знання. Як завжди на заняттях лекторію присутні багато слухачів – дітям подобається дізнаватися нове.

 

 

     Тільки за останній час в «Музичній вітальні» були проведені заходи до 180-річчя Й.Брамса та 140-річча С.Рахманінова для студентів Дзержинського музичного училища; до 200-річчя Т.Шевченка, 330-річчя І.С.Баха, уроки-презентації, присвячені Й.Гайдну і О.Образцовій. Активну участь у заходах беруть юні лектори: Софія Салій, Світлана Коломієць, Марія Ігнатенко, Жанна Чайка, Марія Поколенко.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     До січневого  заняття музичний лекторій приготував для своїх слухачів лекцію-бесіду присвячену великому віденському класику Вольфгангу Амадею Моцарту (до 260-річчя),  а на квітень запланована лекція до 125-річчя Сергія Прокоф’єва. Долучення до світу прекрасного триває!

Автор статті  Золоторьова О.В.
Константиновская школа искусств Copyright © 2015
Все права защищены. Копирование материалов с указанием автора и активной ссылкой на сайт
Перепечатка материалов сайта без указания авторства строго воспрещается.