
Страта голодом
- Подробности
- Создано 25.11.2016 10:54
ГОЛОДОМОР В УКРАЇНІ
26 листопада 2016 року
викладачі музично-теоретичного відділу:
Д. О. Романец, А. М. Утіна, О. В. Золотарьова
провели лекцію, присвячену вшанування пам'яті
загиблих під час голодомору
1932—1933 рр.
Ця спланована проти українського селянства акція мала ліквідувати основу української нації і національного відродження, зруйнувати незалежні господарства, унеможливити протистояння радянській владі. 24 країни офіційно визнали Голодомор геноцидом українського народу. В 2003 році Український парламент назвав, а 2006 — офіційно визнав Голодомор геноцидом українського народу.
Голодомор у мистецтві
Як пам’ять про загиблих і застереження живим представлена в експозиції картина В. К. Волохова «Пам’яті голодомору» (1995).
Один з варіантів картини «Людина, що біжить" роботи Казимира Малевича, також відомій під назвою «Селянин поміж хрестом і мечем» є звинувачувальним актом Великого Голоду. «Образ селянина, який біжить через пустельний пейзаж, є красномовним свідченням катастрофи.».
Тема Голодомору вперше була яскраво-трагічно розкрита в художніх творах українських письменників діаспори. Так у романі «Марія» (1934) Уласа Самчука вперше в українській літературі показана жахлива картина голодомору та трагедія роду. У той же час Василь Барка, якому вдалося пережити Голодомор, відтворює картину фізичного винищення сім'ї Катранників на Слобожанщині у романі «Жовтий князь» (1963).
За радянської влади тема Голодомору була заборонена, але це не означає, що про неї не писали. Так, нещодавно були розшукані ненадруковані вірші Андрія Малишка, написані ще в 1964 році, в яких згадується Голодомор:
...Із тридцять третім голим роком,
Голодно-голим та німим,
Та тричі пухлим. Хай би з ним
Поїли б кору і комору,
Траву і шкуру, цвіль і міль,
Та мерли б жовті, як з похміль,
Без трун понесені із двору.
Нізащо. Просто. Без вини.
Також у повісті Анатолія Дімарова «На коні і під конем» (розділ «Земляні млинці»), уперше опублікованій у 1973 році, міститься згадка про Голодомор.
У своєму листі-памфлеті Іван Багряний говорить: "Де ж вони ділися...10 мільйонів українського населення?"
Українськими композиторами створено вокально-оркестрові твори на тему Голодомору. Найвідомішим є реквієм «Панахида за померлими з голоду» Євгена Станковича на слова Дмитра Павличка (1993).
Приблизно в той же час з'явилася «Дума про тридцять третій» для мішаного хору та солістів Геннадія Саська на вірші Михайла Ткача.
Ораторія Олександра Яковчука на текст Василя Юхимовича «Тридцять третій» відзначається тим, що крім очевидного для твору такої тематики трагедійного звучання, в ній наявні і сатиричні мотиви, пародіювання бравурних радянських маршів.
Про Голодомор було знято велику кількість українських та зарубіжних фільмів і телепередач, найвідомішими з яких є :
- Незнаний Голод (1983, Канада), Великий Голод (2005, Україна), Тайна пропавшей переписи (2005, Росія), Голодомор. Технології геноциду (2005, Україна), Голодомор. Україна (2005, Україна), Голодомор. Україна ХХ століття, Жити заборонено, Радянська історія (2008, Латвія)
Четверта субота листопада в Україні визнана Днем пам'яті жертв голодоморів.
Щорічно, в цей день проводиться всеукраїнська акція «Запали свічку».