logo

Меню

Фотографии


2016 122016 52016 182016 22016 72016 192016 282016 162016 252016 242016 32016 212016 262016 222016 152016 112016 272016 142016 232016 202016 1720162016 62016 82016 132016 42016 92016 10

Пошук

УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ (2018р)

ВЕРТЕП І ВЕРТЕПНА ДРАМА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ.

 

 

15 грудня 2018 р. на відділі музично-теоретичних дисциплін пройшов навчально-пізнавальний захід «Вертеп і вертепна драма в українській культурі». Присутні на ньому школярі мали нагоду познайомитися з різдвяними традиціями нашого народу, послухати українські календарний-обрядові пісні зимового циклу – колядки та щедрівки. Підготували і провели захід викладачі Романец Д. О., Золотарьова О. В. та учениця 7 кл., учасниця гуртка «Юний лектор»Берднік Діана. Макет вертепу до заходу був зроблений дитячими руками.   

 

 

 

 

 

Мир тобі, вкраїнська хато,
Хай вам буде в будень, в свята
І любов, і ласки втіха,
Хай минають вас всі лиха!
Я бажаю щастя, долі,
Добра в хаті і на полі

 

 

 

 

 

 

 

Різдво Христове – найкрасивіше свято християнства, свято добра, мира й милосердя. Людство відзначає його вже двадцять одне століття поспіль. У різдвяні дні серця людей наповнюються чеканням чогось незвичайного, казкового, дивного. І диво відбувається.
Різдво має давню історію та унікальні багатовікові традиції. В день народження Сина Божого УВЕСЬ СВІТ прославляє свого Спасителя. Готуючись до радісної події, люди прикрашають домівки, встановлюють святкові ялинки, запалюють свічки та ходять на богослужіння. У святкові дні прийнято здійснювати діла милосердя: допомагати хворим, сиротам, вдовим, жебракам, бродячим тваринам. І дорослим, і дітям надовго запам’ятовується Святвечір, багатий стіл, кутя, й, звісно ж, різдвяні подарунки.
Багато століть українці берегли та шанували живописні народні звичаї. В день Різдва Христового по хатах ходили ХРИСТОСЛАВИ, тобто колядники. Вони розповідали селянам вічну історію про народження Сина Божого і виконували обрядові пісні («Добрий вечір тобі, пане господарю. Радуйся..»). Носили колядники з собою і головне прикрашення свята – ляльковий театр під назвою ВЕРТЕП. Неодмінним атрибутом вертепу була різдвяна зірка. Вона вважалася символом щастя і радості, адже несла людям новину про народження Ісуса.
В ЄВРОПІ цій красивій традиції – вертепу – вже багато віків, а до нас вона прийшла у XVI ст. із Заходу (спочатку в Польщу, а вже звідти – в Україну та Білорусь). У ХХ ст., в радянські часи, вертеп зазнав гоніння і майже зник, а в ХХI ст. – знов відродився в українському побуті. В наш час побутує живий вертеп. Отже, уже п’яте століття лялькова вистава на біблійну тематику супроводжує різдвяне свято в Україні.
Старовинний різдвяний вертеп являв собою дерев’яну скриньку в формі двоповерхового будиночка. Зазвичай вистава починалася на ВЕРХНЬОМУ поверсі. Там розгорталося справжнє дійство – показували різдвяну драму з молитовним прославленням Спасителя – Сина Божого. На ПЕРШОМУ ж поверсі для публіки відтворювали трагічну євангельську подію про царя Ірода, Або, частіше, сатирично-побутову інтермедію з народними сценами, народним віршуванням і піснями, тобто свято вертепних персонажів. З часом різдвяний вертеп перетворився на справжній вуличний ТЕАТР ЛЯЛЬОК, а потім – на НАРОДНИЙ ТЕАТР із живими акторами. В зимовий час актори, з метою заробітку, давали вистави на ярмарках, базарах, по хатах селян, у поміщицьких маєтках.
В XIX ст. в моду ввійшло робити для дітей у храмах та міських будинках маленький ДОМАШНІЙ вертеп, який ставили під ялинку. Вертепом називали композицію, яка зображувала святе сімейство з немовлям, що знайшли притулок у печері, або в хліві. Тут були і ангели, і пастухи, і східні волхви, що отримали радісну звістку, і домашні тварини. Ця сцена може зворушити будь-кого, а не тільки релігійних людей. В ній відчувається і надія, і радість, і спокій, і любов. Різдвяний вертеп залишає тепло в душі, віру і любов до ближнього, почуття захищеності від усіх бід.
Вишукані й нехитрі, великі й маленькі вертепи, що відтворювали сцену народження Ісуса, завжди були свого роду БІБЛІЄЮ для неписьменних. І зараз, це один із самих доступних способів пояснити дітям що таке Різдво. Ігрова форма, красива подача, урочистість події та поміч дорослих допомогає їм правильно зрозуміти історію народження Ісуса і познайомитися з духовними традиціями нашого народу. АДЖЕ НАРОД, ЯКИЙ НЕ ПАМ'ЯТАЄ СВОГО МИНУЛОГО – ЦЕ НАРОД БЕЗ МАЙБУТНЬОГО.

 

Бажаєм вам нині, усі добрі люди,
Нехай поміч Божа завжди з вами буде.
Хай кОжної днИни, кожнОї години
Бог благослОвить, біда хай загине.

 

Золотарьова О. В.

 

 

 

 

 

 

 
Константиновская школа искусств Copyright © 2015
Все права защищены. Копирование материалов с указанием автора и активной ссылкой на сайт
Перепечатка материалов сайта без указания авторства строго воспрещается.