logo

Меню

Фотографии


2016 272016 222016 142016 92016 202016 82016 192016 520162016 112016 212016 102016 72016 42016 252016 232016 132016 32016 242016 182016 262016 172016 282016 122016 162016 22016 152016 6

Вход на сайт

Вход через

 

Поиск

УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ (2018р)

Рейтинг:   / 2
ПлохоОтлично 

ВЕРТЕП І ВЕРТЕПНА ДРАМА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ.

 

 

15 грудня 2018 р. на відділі музично-теоретичних дисциплін пройшов навчально-пізнавальний захід «Вертеп і вертепна драма в українській культурі». Присутні на ньому школярі мали нагоду познайомитися з різдвяними традиціями нашого народу, послухати українські календарний-обрядові пісні зимового циклу – колядки та щедрівки. Підготували і провели захід викладачі Романец Д. О., Золотарьова О. В. та учениця 7 кл., учасниця гуртка «Юний лектор»Берднік Діана. Макет вертепу до заходу був зроблений дитячими руками.   

 

 

 

 

 

Мир тобі, вкраїнська хато,
Хай вам буде в будень, в свята
І любов, і ласки втіха,
Хай минають вас всі лиха!
Я бажаю щастя, долі,
Добра в хаті і на полі

 

 

 

 

 

 

 

Різдво Христове – найкрасивіше свято християнства, свято добра, мира й милосердя. Людство відзначає його вже двадцять одне століття поспіль. У різдвяні дні серця людей наповнюються чеканням чогось незвичайного, казкового, дивного. І диво відбувається.
Різдво має давню історію та унікальні багатовікові традиції. В день народження Сина Божого УВЕСЬ СВІТ прославляє свого Спасителя. Готуючись до радісної події, люди прикрашають домівки, встановлюють святкові ялинки, запалюють свічки та ходять на богослужіння. У святкові дні прийнято здійснювати діла милосердя: допомагати хворим, сиротам, вдовим, жебракам, бродячим тваринам. І дорослим, і дітям надовго запам’ятовується Святвечір, багатий стіл, кутя, й, звісно ж, різдвяні подарунки.
Багато століть українці берегли та шанували живописні народні звичаї. В день Різдва Христового по хатах ходили ХРИСТОСЛАВИ, тобто колядники. Вони розповідали селянам вічну історію про народження Сина Божого і виконували обрядові пісні («Добрий вечір тобі, пане господарю. Радуйся..»). Носили колядники з собою і головне прикрашення свята – ляльковий театр під назвою ВЕРТЕП. Неодмінним атрибутом вертепу була різдвяна зірка. Вона вважалася символом щастя і радості, адже несла людям новину про народження Ісуса.
В ЄВРОПІ цій красивій традиції – вертепу – вже багато віків, а до нас вона прийшла у XVI ст. із Заходу (спочатку в Польщу, а вже звідти – в Україну та Білорусь). У ХХ ст., в радянські часи, вертеп зазнав гоніння і майже зник, а в ХХI ст. – знов відродився в українському побуті. В наш час побутує живий вертеп. Отже, уже п’яте століття лялькова вистава на біблійну тематику супроводжує різдвяне свято в Україні.
Старовинний різдвяний вертеп являв собою дерев’яну скриньку в формі двоповерхового будиночка. Зазвичай вистава починалася на ВЕРХНЬОМУ поверсі. Там розгорталося справжнє дійство – показували різдвяну драму з молитовним прославленням Спасителя – Сина Божого. На ПЕРШОМУ ж поверсі для публіки відтворювали трагічну євангельську подію про царя Ірода, Або, частіше, сатирично-побутову інтермедію з народними сценами, народним віршуванням і піснями, тобто свято вертепних персонажів. З часом різдвяний вертеп перетворився на справжній вуличний ТЕАТР ЛЯЛЬОК, а потім – на НАРОДНИЙ ТЕАТР із живими акторами. В зимовий час актори, з метою заробітку, давали вистави на ярмарках, базарах, по хатах селян, у поміщицьких маєтках.
В XIX ст. в моду ввійшло робити для дітей у храмах та міських будинках маленький ДОМАШНІЙ вертеп, який ставили під ялинку. Вертепом називали композицію, яка зображувала святе сімейство з немовлям, що знайшли притулок у печері, або в хліві. Тут були і ангели, і пастухи, і східні волхви, що отримали радісну звістку, і домашні тварини. Ця сцена може зворушити будь-кого, а не тільки релігійних людей. В ній відчувається і надія, і радість, і спокій, і любов. Різдвяний вертеп залишає тепло в душі, віру і любов до ближнього, почуття захищеності від усіх бід.
Вишукані й нехитрі, великі й маленькі вертепи, що відтворювали сцену народження Ісуса, завжди були свого роду БІБЛІЄЮ для неписьменних. І зараз, це один із самих доступних способів пояснити дітям що таке Різдво. Ігрова форма, красива подача, урочистість події та поміч дорослих допомогає їм правильно зрозуміти історію народження Ісуса і познайомитися з духовними традиціями нашого народу. АДЖЕ НАРОД, ЯКИЙ НЕ ПАМ'ЯТАЄ СВОГО МИНУЛОГО – ЦЕ НАРОД БЕЗ МАЙБУТНЬОГО.

 

Бажаєм вам нині, усі добрі люди,
Нехай поміч Божа завжди з вами буде.
Хай кОжної днИни, кожнОї години
Бог благослОвить, біда хай загине.

 

Золотарьова О. В.

 

 

 

 

 

 

 
Константиновская школа искусств Copyright © 2015
Все права защищены. Копирование материалов с указанием автора и активной ссылкой на сайт
Перепечатка материалов сайта без указания авторства строго воспрещается.